D38999/20WH55SE
Mfr.Part #
D38999/20WH55SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
No
Body Material :
Aluminium
Mixed Contacts :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Insert Material :
Thermoplastic
Gender :
Receptacle
Shell Size - Insert :
Body Plating :
Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Color :
Olive Drab
Feature :
Self Locking
Total Number of Contacts :
55
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
E
yes
Reach Compliance Code :
not_compliant
Backshell Type :
Solid
Shell Size, MIL :
H
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
55
Applications :
Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
Datasheets
D38999/20WH55SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WH55SE Overview
D38999/20WH55SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55SE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55SE Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER