D38999/20WH55SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55SE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH55SE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
No
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Receptacle
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
20
Orientation :
E
Insert Material :
Plastic
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size, MIL :
H
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Published :
Total Number of Contacts :
55
Shielding :
Shielded
Body Material :
Aluminium
DIN Conformance :
Empty Shell :
yes
Type :
For Female Sockets
REACH SVHC :
No SVHC
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Positions :
55
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20WH55SE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH55SE-LC Overview
D38999/20WH55SE-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55SE-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55SE-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER