D38999/20WH55SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55SD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
HTS Code :
Published :
Contact Style :
Socket
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Total Number of Contacts :
55
Orientation :
D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Mating :
Gold
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Radiation Hardening :
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
FEMALE
Mount :
Wall
DIN Conformance :
Shell Size, MIL :
H
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
55
Datasheets
D38999/20WH55SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WH55SD Overview
D38999/20WH55SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH55SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH55SD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER