D38999/20WH55SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH55SC
Stock
33
In Stock :
33
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Shell Size - Insert :
23-55
Backshell Type :
Solid
Color :
Olive Drab
JESD-609 Code :
e4
Ratings :
Environment Resistant
Published :
2001
DIN Conformance :
No
Radiation Hardening :
No
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
Contact Style :
Socket
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
Gender :
FEMALE
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Total Number of Contacts :
55
Orientation :
C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
HTS Code :
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating :
7.5A
Number of Positions :
55
Mounting Type :
Panel Mount
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
H
Empty Shell :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WH55SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WH55SC Overview
D38999/20WH55SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH55SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH55SC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER