D38999/20WH55SC
Mfr.Part #
D38999/20WH55SC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
33
In Stock :
33
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Current Rating :
7.5A
DIN Conformance :
No
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
2001
Filter Feature :
Empty Shell :
JESD-609 Code :
e4
Gender :
FEMALE
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
Contact Style :
Socket
HTS Code :
Shell Size - Insert :
23-55
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Bulk
Radiation Hardening :
Threaded
Color :
Olive Drab
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20WH55SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded