D38999/20WH55SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Stock
33
In Stock :
33
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
No
Number of Positions :
55
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Mixed Contacts :
No
Radiation Hardening :
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
C
Current Rating :
7.5A
Factory Lead Time :
16 Weeks
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
55
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Style :
Socket
Published :
2001
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
H
Shell Size - Insert :
23-55
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Olive Drab
Backshell Type :
Solid
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
FEMALE
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/20WH55SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WH55SC Overview
D38999/20WH55SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH55SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH55SC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER