D38999/20WH55SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 55C 55#20 SKT RECP
Stock
33
In Stock :
33
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Number of Positions :
55
ECCN Code :
EAR99
Shell Size, MIL :
H
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Color :
Olive Drab
Orientation :
C
Fastening Type :
Threaded
JESD-609 Code :
e4
Shell Size - Insert :
23-55
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
Current Rating :
7.5A
Contact Style :
Socket
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Radiation Hardening :
No
Gender :
FEMALE
DIN Conformance :
No
Published :
2001
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
Pbfree Code :
Total Number of Contacts :
55
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20WH55SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WH55SC Overview
D38999/20WH55SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH55SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH55SC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER