D38999/20WH55SB-LC
Mfr.Part #
D38999/20WH55SB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Shell Material :
Aluminum
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Plating :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
No
Contact Type :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
12 Weeks
No
Note :
Contacts Not Included
MIL Conformance :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e4
Shell Size - Insert :
23-55
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Olive Drab
Contact Size :
20
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle Housing
H
Contact Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Cadmium
Orientation :
B
Contact Shape :
Circular
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
2006
Number of Positions :
55
Type :
For Female Sockets
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH55SB-LC Overview
D38999/20WH55SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH55SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH55SB-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT