D38999/20WH55SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Receptacle
Body Material :
Aluminium
Shell Size, MIL :
H
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Filter Feature :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
REACH SVHC :
No SVHC
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Pbfree Code :
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Backshell Type :
Solid
Published :
Radiation Hardening :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Contact Style :
Socket
Shell Size - Insert :
Contact Gender :
FEMALE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Empty Shell :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
7.5A
HTS Code :
Orientation :
B
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Total Number of Contacts :
55
Body Plating :
Cadmium
Number of Positions :
55
Datasheets
D38999/20WH55SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WH55SB Overview
D38999/20WH55SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH55SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH55SB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER