D38999/20WH55SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH55SB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
55
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Body Plating :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
Gender :
Receptacle
Body Material :
Aluminium
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Mixed Contacts :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
Contact Gender :
FEMALE
Pbfree Code :
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
16 Weeks
IEC Conformance :
Empty Shell :
Current Rating :
7.5A
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Shell Size, MIL :
H
HTS Code :
JESD-609 Code :
e4
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Style :
Socket
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
55
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20WH55SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WH55SB Overview
D38999/20WH55SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH55SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH55SB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER