D38999/20WH55SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55SB
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 55POS CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Empty Shell :
No
Backshell Type :
Solid
Current Rating :
7.5A
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Mounting Feature :
Flange
Contact Style :
Socket
Military Standard :
MIL-DTL-38999
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e4
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Contact Gender :
FEMALE
Body Plating :
Cadmium
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Orientation :
B
IEC Conformance :
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
55
Ratings :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
H
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
55
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/20WH55SB
Conesys D38999/20WH55SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WH55SB Overview
D38999/20WH55SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH55SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH55SB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER