D38999/20WH55SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55SB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Published :
Current Rating :
7.5A
Shell Size, MIL :
H
Filter Feature :
No
Body Plating :
Cadmium
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
No
IEC Conformance :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Radiation Hardening :
Gender :
Receptacle
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
55
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Gender :
FEMALE
Ratings :
Environment Resistant
Contact Style :
Socket
Total Number of Contacts :
55
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
B
Shielding :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Feature :
Flange
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/20WH55SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded