D38999/20WH55SB
Mfr.Part #
D38999/20WH55SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ECCN Code :
EAR99
Body Plating :
Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Gender :
Receptacle
55
Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Pbfree Code :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Gender :
FEMALE
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
16 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Radiation Hardening :
HTS Code :
Contact Style :
Socket
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
7.5A
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Orientation :
B
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
JESD-609 Code :
e4
Body Material :
Aluminium
Shielded
Datasheets
D38999/20WH55SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WH55SB Overview
D38999/20WH55SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH55SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH55SB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER