D38999/20WH55SALC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55SALC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
H
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Shape :
Circular
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
55
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Empty Shell :
yes
Shell Material :
Aluminum Alloy
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
55
Body Plating :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Filter Feature :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Housing Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
Unknown
Orientation :
A
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
DIN Conformance :
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
Insert Material :
Plastic
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/20WH55SALC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH55SA-LC Overview
D38999/20WH55SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55SA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55SA-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT