D38999/20WH55SAL
Mfr.Part #
D38999/20WH55SAL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH55SAL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
No
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
20
Shell Material :
Aluminum Alloy
Body Material :
Aluminium
Contact Plating :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
A
Contact Type :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environment Resistant
Housing Color :
Insert Material :
Plastic
Datasheets
D38999/20WH55SAL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH55SA-LC Overview
D38999/20WH55SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55SA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55SA-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT