D38999/20WH55SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
H
REACH SVHC :
Unknown
Body Plating :
Cadmium
DIN Conformance :
No
Applications :
Military
Empty Shell :
No
Published :
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
55
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
55
Shell Material :
Aluminum
Length :
33.65mm
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
Filter Feature :
Depth :
42.9mm
Shell Size - Insert :
Orientation :
A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Self Locking
Body Material :
Aluminium
Backshell Type :
Solid
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/20WH55SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WH55SA Overview
D38999/20WH55SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55SA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER