D38999/20WH55SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55SA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH55SA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Body Plating :
Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
55
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
55
Body Material :
Aluminium
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
Feature :
Self Locking
Depth :
42.9mm
Applications :
Military
Shell Size - Insert :
Length :
33.65mm
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
REACH SVHC :
Unknown
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
H
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Current Rating (Amps) :
7.5A
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20WH55SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WH55SA Overview
D38999/20WH55SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55SA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER