D38999/20WH55SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55SA
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 55POS CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Length :
33.65mm
Current Rating (Amps) :
7.5A
Backshell Type :
Solid
Published :
2001
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Body Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gender :
Receptacle
Shell Size - Insert :
23-55
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Military
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
55
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Self Locking
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
Body Material :
Aluminium
Depth :
42.9mm
Number of Positions :
55
Shell Size, MIL :
H
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
D38999/20WH55SA
Conesys D38999/20WH55SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WH55SA Overview
D38999/20WH55SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55SA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER