D38999/20WH55SA
Mfr.Part #
D38999/20WH55SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH55SA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Aluminium
Mixed Contacts :
No
Orientation :
A
Shell Material :
Aluminum
Empty Shell :
No
Backshell Type :
Solid
Color :
Olive Drab
Insert Material :
Thermoplastic
Threaded
Termination :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
Depth :
42.9mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Filter Feature :
Applications :
Military
Shell Size - Insert :
Length :
33.65mm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Current Rating (Amps) :
7.5A
Ingress Protection :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Number of Positions :
55
Feature :
Self Locking
Datasheets
D38999/20WH55SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WH55SA Overview
D38999/20WH55SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55SA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER