D38999/20WH55PNL
Mfr.Part #
D38999/20WH55PNL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
Insert Material :
Plastic
No
Contact Size :
20
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Option :
GENERAL PURPOSE
Type :
For Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
55
Contact Plating :
Aluminium
Housing Color :
Flange
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
H
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
DIN Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
D38999/20WH55PNL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH55PN-LC Overview
D38999/20WH55PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55PN-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT