D38999/20WH55PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH55PN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Depth :
42.9mm
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
REACH SVHC :
Unknown
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
Body Plating :
Cadmium
Empty Shell :
No
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size, MIL :
H
Number of Positions :
55
Published :
Mounting Feature :
Flange
JESD-609 Code :
e4
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Applications :
Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Total Number of Contacts :
55
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Reach Compliance Code :
not_compliant
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
No
Length :
33.65mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
Feature :
Self Locking
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shielding :
Shielded
Body Material :
Aluminium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WH55PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WH55PN Overview
D38999/20WH55PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55PN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER