D38999/20WH55PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Empty Shell :
No
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
E
Total Number of Contacts :
55
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
Feature :
Self Locking
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Military
REACH SVHC :
Unknown
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
not_compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Current Rating (Amps) :
7.5A
Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
H
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
Body Plating :
Cadmium
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
55
Datasheets
D38999/20WH55PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WH55PE Overview
D38999/20WH55PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55PE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55PE Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER