D38999/20WH55PE
Mfr.Part #
D38999/20WH55PE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
Unknown
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Gender :
Receptacle
Termination :
Non-RoHS Compliant
Body Plating :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Backshell Type :
Solid
Body Material :
Aluminium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Total Number of Contacts :
55
Feature :
Self Locking
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
H
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
E
Current Rating (Amps) :
7.5A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/20WH55PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WH55PE Overview
D38999/20WH55PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55PE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55PE Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER