D38999/20WH55PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55PE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A
Gender :
Receptacle
Published :
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
Unknown
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
Number of Positions :
55
Backshell Type :
Solid
Shell Size, MIL :
H
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Orientation :
E
Applications :
Military
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Self Locking
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
55
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Datasheets
D38999/20WH55PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded