D38999/20WH55PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH55PE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
IEC Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Backshell Type :
Solid
Gender :
Receptacle
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
E
Shell Size, MIL :
H
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Insert Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
55
Feature :
Self Locking
Total Number of Contacts :
55
Filter Feature :
Applications :
Military
MIL Conformance :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Body Plating :
Cadmium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
DIN Conformance :
REACH SVHC :
Unknown
Termination :
Crimp
Reach Compliance Code :
not_compliant
Datasheets
D38999/20WH55PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WH55PE Overview
D38999/20WH55PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55PE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55PE Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER