D38999/20WH55PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55PE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH55PE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Empty Shell :
No
Body Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
Unknown
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Orientation :
E
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size, MIL :
H
Packaging :
Bulk
Applications :
Military
Total Number of Contacts :
55
Mixed Contacts :
No
Number of Positions :
55
DIN Conformance :
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Reach Compliance Code :
not_compliant
Backshell Type :
Solid
Feature :
Self Locking
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Receptacle
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20WH55PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WH55PE Overview
D38999/20WH55PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55PE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55PE Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER