D38999/20WH55PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH55PD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
D
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
No
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e4
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
H
Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
Gender :
FEMALE
Option :
GENERAL PURPOSE
Body Material :
Composite
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Style :
Pin
Empty Shell :
Pbfree Code :
Total Number of Contacts :
55
Number of Positions :
55
Factory Lead Time :
16 Weeks
Filter Feature :
Mount :
Wall
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Plating :
Cadmium
Length :
32.77mm
Packaging :
Bulk
Depth :
43.3mm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/20WH55PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WH55PD Overview
D38999/20WH55PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH55PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH55PD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER