D38999/20WH55PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55PD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
No
Mount :
Wall
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
H
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
No
Body Material :
Composite
Total Number of Contacts :
55
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Radiation Hardening :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
Depth :
43.3mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Style :
Pin
JESD-609 Code :
e4
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Published :
Number of Positions :
55
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Option :
GENERAL PURPOSE
Length :
32.77mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
Plating :
Cadmium
Orientation :
D
Pbfree Code :
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20WH55PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded