D38999/20WH55PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55PD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
55
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mixed Contacts :
No
Radiation Hardening :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Published :
Mount :
Wall
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
32.77mm
Color :
Olive Drab
Body Material :
Composite
Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
Pbfree Code :
Number of Positions :
55
Shell Size, MIL :
H
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Style :
Pin
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
Depth :
43.3mm
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
Orientation :
D
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
D38999/20WH55PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WH55PD Overview
D38999/20WH55PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH55PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH55PD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER