D38999/20WH55PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
JESD-609 Code :
e4
Plating :
Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
No
Length :
32.77mm
Filter Feature :
Pbfree Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
55
Empty Shell :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Style :
Pin
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
DIN Conformance :
Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Composite
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
D
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
55
Published :
Depth :
43.3mm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Wall
Shell Size, MIL :
H
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/20WH55PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WH55PD Overview
D38999/20WH55PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH55PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH55PD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER