D38999/20WH55PD
Mfr.Part #
D38999/20WH55PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 55C 55#20 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Length :
32.77mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Wall
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Composite
Orientation :
D
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
DIN Conformance :
No
Radiation Hardening :
No
Published :
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Threaded
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Contact Style :
Pin
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Color :
Olive Drab
Depth :
43.3mm
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
Plating :
Cadmium
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Pbfree Code :
JESD-609 Code :
e4
Gender :
FEMALE
Datasheets
D38999/20WH55PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WH55PD Overview
D38999/20WH55PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH55PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH55PD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER