D38999/20WH55PC-LC
Mfr.Part #
D38999/20WH55PC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
Stock
87
In Stock :
87
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Plastic
Contact Shape :
Circular
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
H
Published :
2007
Orientation :
C
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
23-55
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Note :
Contacts Not Included
yes
Body Material :
Aluminium
Contact Size :
20
Contact Plating :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum Alloy
IEC Conformance :
No
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Body Plating :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH55PC-LC Overview
D38999/20WH55PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55PC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55PC-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT