D38999/20WH55PC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55PC-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Plastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
55
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
Shell Size, MIL :
H
Contact Size :
20
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Male Pins
Published :
Empty Shell :
yes
Housing Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
C
Body Material :
Aluminium
IEC Conformance :
No
Body Plating :
Cadmium
DIN Conformance :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum Alloy
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Type :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
55
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
REACH SVHC :
Unknown
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH55PC-LC Overview
D38999/20WH55PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55PC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55PC-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT