D38999/20WH55PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55PC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Insert Material :
Thermoplastic
DIN Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size, MIL :
H
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of Positions :
55
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
55
Filter Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Applications :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
Orientation :
C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Feature :
Flange
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Datasheets
D38999/20WH55PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded