D38999/20WH55PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH55PC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
No
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
55
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Size, MIL :
H
Insert Material :
Thermoplastic
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
55
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Orientation :
C
DIN Conformance :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/20WH55PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WH55PC Overview
D38999/20WH55PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH55PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH55PC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER