D38999/20WH55PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
No
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
No
Number of Positions :
55
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
DIN Conformance :
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
H
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Olive Drab
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
C
Mounting Feature :
Flange
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
55
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Material :
Aluminum
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20WH55PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WH55PC Overview
D38999/20WH55PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH55PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH55PC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER