D38999/20WH55PBL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55PBL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
20
Gender :
Receptacle
Mounting Type :
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
H
Shell Size - Insert :
Orientation :
B
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Housing Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Empty Shell :
yes
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shielding :
Shielded
Type :
For Male Pins
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
55
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Plastic
Body Plating :
Cadmium
Total Number of Contacts :
55
Reach Compliance Code :
not_compliant
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20WH55PBL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH55PB-LC Overview
D38999/20WH55PB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55PB-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55PB-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT