D38999/20WH55PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55PB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH55PB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Orientation :
B
IEC Conformance :
No
Depth :
43.3mm
Radiation Hardening :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Gender :
Male
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Pbfree Code :
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Length :
32.77mm
Gender :
FEMALE
Contact Style :
Pin
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Backshell Type :
Solid
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Body Plating :
Cadmium
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
H
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
55
Published :
Current Rating :
7.5A
Empty Shell :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel, Wall
JESD-609 Code :
e4
Total Number of Contacts :
55
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/20WH55PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WH55PB Overview
D38999/20WH55PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH55PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH55PB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER