D38999/20WH55PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH55PB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Style :
Pin
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Current Rating :
7.5A
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Depth :
43.3mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Gender :
FEMALE
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Contact Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
55
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Radiation Hardening :
Shell Size, MIL :
H
Length :
32.77mm
Backshell Type :
Solid
Body Plating :
Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Feature :
Flange
Published :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
55
Orientation :
B
Empty Shell :
Datasheets
D38999/20WH55PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WH55PB Overview
D38999/20WH55PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH55PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH55PB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER