D38999/20WH55PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
55
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Current Rating :
7.5A
Length :
32.77mm
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
H
Pbfree Code :
No
Body Plating :
Cadmium
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Feature :
Flange
Depth :
43.3mm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
DIN Conformance :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
55
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Orientation :
B
Contact Style :
Pin
Contact Gender :
Male
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Contact Finish - Mating :
Gold
Radiation Hardening :
Datasheets
D38999/20WH55PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WH55PB Overview
D38999/20WH55PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH55PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH55PB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER