D38999/20WH55PB
Mfr.Part #
D38999/20WH55PB
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Contact Finish - Mating :
REACH SVHC :
No SVHC
Mixed Contacts :
No
Depth :
43.3mm
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Orientation :
B
Cadmium
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
55
Contact Gender :
Male
IEC Conformance :
Radiation Hardening :
Current Rating :
7.5A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Olive Drab
Option :
GENERAL PURPOSE
Backshell Type :
Solid
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Shell Material :
Aluminum
Contact Style :
Pin
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Length :
32.77mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
FEMALE
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
D38999/20WH55PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded