D38999/20WH55PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
JESD-609 Code :
e4
Ratings :
Environment Resistant
Length :
32.77mm
Depth :
43.3mm
Total Number of Contacts :
55
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Orientation :
B
Body Plating :
Cadmium
Termination :
Crimp
Published :
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Panel Mount
Body Material :
Aluminium
Radiation Hardening :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Style :
Pin
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Shell Size, MIL :
H
Pbfree Code :
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Gender :
Male
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Military Standard :
MIL-DTL-38999
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
Number of Positions :
55
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WH55PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WH55PB Overview
D38999/20WH55PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH55PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH55PB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    851 USB CABLE
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER