D38999/20WH55PAL
Mfr.Part #
D38999/20WH55PAL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
20
Orientation :
A
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Male Pins
Insert Material :
Plastic
55
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environment Resistant
Contact Type :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
D38999/20WH55PAL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH55PA-LC Overview
D38999/20WH55PA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55PA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55PA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT