D38999/20WH55PA-LC
Mfr.Part #
D38999/20WH55PA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
Stock
160
In Stock :
160
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Plastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
23-55
IEC Conformance :
No
Contact Plating :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Gender :
Receptacle
Type :
For Male Pins
Published :
2007
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielded
Housing Color :
Olive Drab
Orientation :
A
DIN Conformance :
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH55PA-LC Overview
D38999/20WH55PA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55PA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55PA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT