D38999/20WH55PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55PA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH55PA
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Self Locking
Depth :
42.9mm
Empty Shell :
No
Shielding :
Shielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
2001
Shell Size - Insert :
23-55
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
No
Applications :
Military
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
H
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
A
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
55
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Body Plating :
Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
55
Length :
33.65mm
Datasheets
D38999/20WH55PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WH55PA Overview
D38999/20WH55PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55PA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55PA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER