D38999/20WH55PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Plating :
Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
55
Feature :
Self Locking
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Military
Shell Size - Insert :
23-55
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size, MIL :
H
Gender :
Receptacle
Backshell Type :
Solid
Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
Unknown
Published :
2001
IEC Conformance :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
55
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
COPPER ALLOY
Depth :
42.9mm
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
No
Body Material :
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
Empty Shell :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Length :
33.65mm
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/20WH55PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WH55PA Overview
D38999/20WH55PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55PA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55PA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER