D38999/20WH55PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55PA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Mixed Contacts :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
23-55
Total Number of Contacts :
55
Depth :
42.9mm
Backshell Type :
Solid
Mounting Feature :
Flange
Applications :
Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
A
Current Rating (Amps) :
7.5A
REACH SVHC :
Unknown
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
55
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
H
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Length :
33.65mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Published :
2001
Body Plating :
Cadmium
Packaging :
Bulk
Feature :
Self Locking
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20WH55PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded