D38999/20WH55PA
Mfr.Part #
D38999/20WH55PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH55PA
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
Gender :
Receptacle
Current Rating (Amps) :
7.5A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Empty Shell :
No
Mounting Feature :
Flange
Feature :
Self Locking
Shielded
Color :
Bulk
Length :
33.65mm
Shell Size - Insert :
23-55
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Applications :
Military
Published :
2001
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
55
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Depth :
42.9mm
Number of Positions :
55
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/20WH55PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WH55PA Overview
D38999/20WH55PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55PA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55PA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER