D38999/20WH55JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55JD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH55JD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Gender :
Receptacle
Insert Material :
Thermoplastic
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Contacts :
55
Applications :
Military
Shell Size, MIL :
H
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Body Plating :
Cadmium
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Plating :
Gold
Published :
Number of Positions :
55
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Feature :
Self Locking
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
D
Shell Material :
Aluminum
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Datasheets
D38999/20WH55JD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WH55JD Overview
D38999/20WH55JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55JD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55JD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER