D38999/20WH55JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55JD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Plating :
Cadmium
Contact Plating :
Gold
Number of Contacts :
55
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Size, MIL :
H
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
55
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
Unknown
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Applications :
Military
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Orientation :
D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Self Locking
Color :
Olive Drab
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/20WH55JD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded